VEM CAMARÁ CAPOEIRA

Česká Asociace Capoeiry

Capoeira je veřejností převážně vnímána jako bojový tanec, svobodné umění bez pravidel, případně akrobatická show. V České republice, dá se však říci obecně v Evropě, je stále velmi málo klubů, které vyučují capoeiru systematicky s důrazem na funkčnost a zachování původní brazilské formy. Je zde již ale dostatek brazilských mistrů, kteří předávají skutečnou podobu capoeiry dále a pomalu tím vytlačují fenomén „internetové capoeiry“, jež zkresluje pohled na toto umění, do pozadí. Capoeira je hra, která se vyvíjela přes pět století, a i přestože se její původní podoba velmi změnila, bez základních rysů (hudba, pravidla rody, pravidla jednotlivých her, respekt k tradicím) ztrácí na své autentičnosti a stává se jen další formou freestylové akrobacie. Po celém světě se mohou capoeiristi ze všech skupin setkávat v rodách (kruh lidí, kde se capoeira praktikuje) právě díky společnému jádru. Neustále se zvyšující tlak dnešní uspěchané doby se projevil i v tomto originálním umění, avšak existuje více a více organizací, které se snaží o kompromis - spojují moderní pojetí výuky s tradiční formou a zachovávají jeho autentičnost.
 

V květnu roku 2008 vznikla Česká Asociace Capoeiry po šestileté spolupráci klubů Abadá Capoeira v České republice za účelem většího rozvoje capoeiry, zkvalitnění podmínek pro činnost oddílů, zlepšení organizace národních i mezinárodních projektů a soutěží. Zodpovědnou osobou v rámci Světové asociace je Mestre Paçoca (Sandro Felix dos Santos), který žije a trénuje v Klagenfurtu a do České republiky pravidelně dojíždí na semináře, soutěže a jiné projekty. Osoba ustanovená jednat jménem asociace je Tomáš Zummer (professor Robocop).

V současné době organizace sdružuje 14 klubů v těchto městech: Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Liberec, Milovice, Mladá Boleslav, Turnov, Olomouc, Opava, Osečná, Pardubice, Plzeň, Praha, Přerov, Rumburk. Od založení České Asociace Capoeiry jsme se intenzivní prací dostali na úroveň klubů západních zemí, kde capoeira funguje přes 20 let.  V současnosti patří Česká republika k jedné z nejaktivnějších zemí ve střední Evropě. Nepopíratelnou zásluhu na tom má právě Mestre Paçoca.

Projekty ČAC

  • mistrovství České republiky, 
  • mistrovství Evropy, 
  • batizada (páskování), 
  • letní soustředění, 
  • víkendové semináře

Vem Camará Capoeira Plzeň z. s.

Klub Vem Camará Capoeira Plzeň z. s. vede hlavní trenér David Zummer, jenž se tomuto tradičnímu bojovému umění věnuje od svých devíti let. Původně trénoval v Liberci pod hlavním trenérem Tomášem Zummerem. Postupem času se David vypracoval na druhého trenéra libereckého klubu a na tomto postu strávil další čtyři roky svého života. Nakonec se rozhodl capoeiru šířit dále a jako pole působnosti si vybral Plzeň. V plzeňském klubu dále figuruje Beáta Zummerová jakožto druhý trenér a zástupce klubu. Beáta začala cvičit capoeiru v Liberci pod vedením Tomáše Zummera a Davida Zummera roku 2010. Cílem plzeňského klubu je rozvíjet capoeiru, seznamovat široké obecenstvo s tímto sportem a vytvářet kvalitní, příjemné podmínky pro cvičící. 

IČO: 
05537207